Tyrkys – kámen bohů

Tyrkys má prý vůbec nejsilnějšími léčivé účinky ze všech drahých kamenů. Je tomu skutečně tak?

Tyrkys je jedním z jendoznačně nejpopulárnějších minerálů. Těžili a zpracovávali ho staří Egypťané, Aztékové i Tibeťané. V některých kulturách byl údajně považován za natolik posvátný, že jeho nošení bylo obyčejným lidem zapovězeno pod trestem smrti.

{{- '622015-T-1' | gallery -}}

Název „tyrkys“ je odvozen od francouzského pojmenování Turecka – „Torquise“. Obyvatelé Orientu věřili, že tyrkys přivolává štěstí a má moc chránit před uštknutím jedovatých hadů. V Evropě 15. a 16. století se o něm zase hovořilo jako o „kameni mužů“.

Existují dva hlavní důvody, proč se tento nádherný nerost vždy těšil velké oblibě a zájmu. Za prvé, svou unikátní barvou připomíná oblohu, kterou mnoho náboženství považuje za sídlo bohů. Za druhé, vyskytuje se po téměř celém světě – v Číně, USA, Austrálii, Rusku, Evropě, Jižní Americe atd.

Tyrkys se používá k léčbě mnoha zdravotních potíží – migrény, revmatismu, poruch trávení či šedého zákalu. Působí proti depresivním myšlenkám, usnadňuje meditaci, přitahuje peníze a dokonce prý zlepšuje vyjadřovací schopnosti.

{{- '622015-T-2' | gallery -}}

Samostatnou zmínku si zaslouží rovněž skutečnost, že tyrkys je citlivý na změny kyselosti potu. V reakci na přicházející nemoc může začít blednout a tím upozornit na to, že v organismu není něco v pořádku.