Granát – kámen lásky

Obrázek článku
 
V tomto článku si představíme kámen považovaný za mineralogický symbol Čech – granát.
 

Málokdo ví, že i granátů existuje několik druhů. Tím jednoznačně nejoblíbenějším je pyrop, který se u nás hojně těžil a zpracovával v 16. století. Granáty však nosili už staří Skytové (6 – 4. století n. l.).

Kromě Čech se granát hojně vyskytuje také v Jihoafrické republice (Kapsko), v Rusku, USA a mnoha dalších zemích. Nejrozšířenější jsou almandiny (v době Plinia st. označované jako „carbuncul alabandicus“).

granát náramek

Granátu byla vždy připisována velká magická moc. Je považována za kámen lásky, které dokáže podporovat fantazii a zvyšovat vitalitu. Výše zmíněný pyrop prý dokáže své majitele chránit před uhranutím.

Granát se používá k léčbě celé řady zdravotních problémů. Stimuluje tvorbu červených krvinek i metabolismus, regeneruje DNA, blahodárně ovlivňuje plíce a srdce. Nosí ho i lidé, kteří trpí nedostatkem sexuální energie.

Samostatnou zmínku si zaslouží také jeho pozitivní účinky na psychiku – pokud momentálně procházíte nějakou vážnou životní krizí nebo prostě jen potřebujete dodat odvahu, určitě ho vyzkoušejte.