Granát – kámen lásky

Obrázek článku
 
V tomto článku si představíme kámen považovaný za mineralogický symbol Čech – granát.
 

Málokdo ví, že i granátů existuje několik druhů. Tím jednoznačně nejoblíbenějším je pyrop, který se u nás hojně těžil a zpracovával v 16. století. Granáty však nosili už staří Skytové (6 – 4. století n. l.).

Kromě Čech se granát hojně vyskytuje také v Jihoafrické republice (Kapsko), v Rusku, USA a mnoha dalších zemích. Nejrozšířenější jsou almandiny (v době Plinia st. označované jako „carbuncul alabandicus“).

Granát náramek

Granát náramek kulička 4 mm

Granátu byla vždy připisována velká magická moc. Je považována za kámen lásky, které dokáže podporovat fantazii a zvyšovat vitalitu. Výše zmíněný pyrop prý dokáže své majitele chránit před uhranutím.

Granát se používá k léčbě celé řady zdravotních problémů. Stimuluje tvorbu červených krvinek i metabolismus, regeneruje DNA, blahodárně ovlivňuje plíce a srdce. Nosí ho i lidé, kteří trpí nedostatkem sexuální energie.

Granát surový

Granát surový AAA

Samostatnou zmínku si zaslouží také jeho pozitivní účinky na psychiku – pokud momentálně procházíte nějakou vážnou životní krizí nebo prostě jen potřebujete dodat odvahu, určitě ho vyzkoušejte.