Proč se můj krystal změnil? Co znamená jiná barva, tvar či prasklina?

Vsadili jste ve svém životě na sílu minerálu a bez toho svého neuděláte ani krok? Potom vás jistě znejistí okamžik, kdy si všimnete, že se váš oblíbený kámen změnil. Co to může znamenat?

Proč vypadá krystal najednou jinak? Všimli jste si na něm praskliny, jiného odstínu barvy, je na něm rýha nebo se na něm objevily jakési barevné fleky? Proč se to děje a jak to ovlivňuje účinky vašeho pomocníka?

Některé kameny mají křehkost ve své "DNA". Křehké a lámavé minerály jsou černý turmalín, aragonit a selenit, zejména v surové, neleštěné podobě. Proto je raději nenoste volně v kapse či kabelce, ale uschovejte je do sáčku nebo krabičky, tak je můžete mít neustále při sobě. 

KOUPIT TURMALÍN ZDE

Změna barvy může být způsobená také nošením a působením na toho, kdo minerál užívá. Při dlouhodobém kontaktu s kůží mohou některé minerály uvolňovat prvky, které mění jejich barvu. Může dojít k tomu, že například černý minerál změní barvu a postupně se stává hnědým nebo žlutým. Nebo se po užívání mění na tmavší či světlejší. Obecně se říká, že minerály svou účinnost neztrácí při změně barvy. Ale každý jsme jinak citlivý a proto někdo může pociťovat, že energie z minerálu je slabší. Změna barvy proto může být signálem, že energie mezi nositem a kamenem se předává. Při změně barvy je dobré zpozornět, zda minerál vyměnit, či nabít, aby vám jeho energie stále sloužila dál. 

Příliš mnoho slunce

Sluníčko je mocné a v rozumné míře prospěšné, ale může také uškodit. Koneckonců, lidé by o tom mohli povídat! A u kamenů je to podobné. Zejména barevné minerály mohou na přímé slunce reagovat tím, že se odstín barvy, kterou se chlubí, změní. Proto se raději vyvarujte tomu mít krystaly umístěné trvale na přímém slunečním světle.

Zima nebo horko

Vliv na krystaly má i teplota, v které trvale „žijí“. Dobré pro ně není ani velké horko, ale ani chlad. A ještě větším problémem se může ukázat střídání teplot. Krystal pak může být náchylnější k prasknutí nebo rozbití. Proto kameny neumisťujte na topení, ale ani na klimatizaci. Zejména opatrní buďte na surové a neleštěné krystaly.

Čištění vodou

Vedle toho, že většina kamenů potřebuje při úplňku nabít, je také třeba se starat o jejich očistu. Nejsnadnější je omýt je vodou nebo je vzít na dovolenou k moři. Ale! Tekoucí voda není vhodná pro očistu všech minerálů, použít ji můžete na tvrdé kameny, jako je například křemen. Měkké minerály, například selenit, pod tekoucí vodou neomývejte.

Některé minerály totiž může časté omývání poškodit, ztratí svůj hladký povrch a ovlivnit může voda i jejich tvar. Objevit se mohou také praskliny a změna barvy. Využijte snadnou pomůcku – kameny, jejichž jméno končí na -it, pravidelné koupeli vůbec nevystavujte!

Některé minerály dokonce rezaví, což je obvykle způsobeno jejich navlhnutím, čištěním vodou nebo dokonce potem, pokud je máte třeba ve formě přívěsku na krku.

KOUPIT SELENIT ZDE

Které minerály nemají rádi vodu

Co s prasklinami?

Pokud se vám stalo, že vám kámen praskl, byť třeba jen málo, je třeba se pokusit zjistit, zda je jeho vibrace stále stejné. S největší pravděpodobností dojdete k závěru, že ne. Neznamená to však, že kámen automaticky zeslábne. Dokonce to může být i přesně naopak. Prasklé kameny mohou být dokonce silnější!

Choulostivý je na praskání třeba křišťál, u něhož dochází k prasklinám i z toho důvodu, že natahuje negativní energii do sebe a ochraňuje nás. Prasklý křišťál však svými vibracemi a účinky postupně praskliny čistí.

Pokud cítíte, že ke zhoršení skutečně došlo, vraťte minerály tam, odkud pochází. Zakopejte poškozené kameny na noc do země – ta by je měla dobít a pomoci. Pokud to nezabere, doporučujeme raději pořídit si nové.

KOUPIT KŘIŠŤÁL ZDE

  • Související články

Jak pečovat o náramky, šperky a drahé kameny?

Zelená barva: Barva rovnováhy a klidu vás může chránit i díky minerálům

Barvy: Znáte význam jednotlivých barev? I barva může hrát při výběru správného minerálu roli

Autor článku: Svět Minerálů
Zdroj obrázků: Svět Minerálů