Jak pečovat o náramky, šperky a drahé kameny?

náramky jak pečovat o šperky

Mnohé drahé kameny jsou sice velmi tvrdé, ale to rozhodně neznamená, že je nelze neúmyslně poškodit.

Péče o minerály není tak jednoduchá, jak by se na první pohled mohlo zdát. Různé kameny totiž mají různé specifické potřeby, které se odvíjí od jejich fyzikálních a chemických vlastností. Například smaragdy, rubíny nebo safíry by neměly být čištěny pomocí ultrazvuku, granáty jsou citlivé na prudké změny teplot atd. 

Základní rady, jak pečovat o náramky a šperky z minerálů

1. Pozor na chemikálie

Nepoužívejte na čištění chemikálie, nebo jiné přípravky, které by mohli narušit povrchovou úpravu kamene. Doporučujeme sundavat náramky například při mytí nádobí či jiné práci se saponátem. Minerály mohou také reagovat na některé druhy laků na vlasy, krémů nebo parfémů.

2. Vyvarujte se nárazům a těžké práci

Náramkům nesvědčí nárazy a tření o různé povrchy. Doporučujeme je proto při těžkých pracíc nebo cvičení sundávat.

3. Opatrně s vodou

Ne každý minerál si rozumí s vodou, proto není doporučeno nosit spěrky během sprchování. I komponentům na šperku voda nesvědčí, mohou zoxidovat. Pokud se chystáte do bazénu, doporučujeme náramky sundat. Kontakt s vodou, navíc chlorovanou, by mohl změnit nenávratně barvu minerálu. Náramky a šperky očistěte nejlépe v čisté přírodní nebo filtrované vodě. Pletené náramky očistěte pouze navhlčenou útěrkou.

4. Nezapomínejte na dobíjení

Nezapomínejte minerály dobíjet. Pozor na ostré slunce, i to může působit vyblednutí barvy minerálu.

Sledujte nás a buďte součástí krásného světa plného minerálů

Na našich sociálních sítích najdete silné kombinace kamenů a jejich společné energie podle účelu, znamení zvěrokruhu nebo nemoci. Neuteče vám ani žádná plánovaná akce nebo novinky na e-shopu, které mohou být úžasný tip na dárek. 

Autor článku: Svět minerálů
Zdroj obrázku: Svět minerálů