Jak pečovat o náramky, šperky a drahé kameny?

Zdroj obrázku: Svět minerálů

Mnohé drahé kameny jsou sice velmi tvrdé, ale to rozhodně neznamená, že je nelze neúmyslně poškodit.

Péče o minerály není tak jednoduchá, jak by se na první pohled mohlo zdát. Různé kameny totiž mají různé specifické potřeby, které se odvíjí od jejich fyzikálních a chemických vlastností. Například smaragdy, rubíny nebo safíry by neměly být čištěny pomocí ultrazvuku, granáty jsou citlivé na prudké změny teplot atd.

Řadě minerálů (ametyst, kunzit…) vadí také přímé sluneční paprsky, což je dobré zohlednit při tzv. nabíjení.

Kapitolu samu pro sebe pak představují drahé kameny, které nosíme v klenotech. Těm hrozí poškození (nebo dokonce zničení) zejména v důsledku prudkých nárazů. Hodláte-li tedy třeba stěhovat nábytek, nebo se chystáte na jinou těžkou práci, vřele doporučujeme si všechny takové prsteny, náramky... nejprve sundat. Neberte si je ani do sprchy/vany a v žádném případě je neodkládejte na sklo nebo kov.
 

Kameny (i šperky s nimi) je dobré uchovávat odděleně a jednou za čas vyčistit. To můžete udělat pomocí výše zmíněného ultrazvuku, vody, mýdlové vody, páry či speciálních prostředků. Pokud si však nejste 100% jisti, jaký z těchto způsobů v případě toho kterého minerálu použít, neexperimentujte a raději se poraďte s odborníky.

Základní rady, jak pečovat o minerály

1. Pozor na chemikálie

Nepoužívejte na čištění chemikálie, nebo jiné přípravky. A snažte se vyhnout kontaktu náramku s těmito produkty. Doporučujeme sundavat náramky například při mytí nádobí či jiné práci se saponátem apod.

2. Vyvarujte se nárazům a těžké práci

Náramkům nesvědčí nárazy a tření o různé povrchy. Doporučujeme proto, při těžkých pracích, nebo cvičení je sundavat.

3. Opatrně s vodou

Né každý minerál si rozumí s vodou, proto doporučujeme se se šperky nesprchovat. I komponentům na šperku voda nesvědčí, mohou zoxidovat. Pokud se chystáte do bazénu, doporučujeme náramky sundat. Kontakt s vodou, navíc chlorovanou by mohl změnit nenávratně barvu minerálu.

4. Nezapomínejte na dobíjení

Nezapomínejte minerály dobíjet - nejlépe sluníčkem, nebo při úplňku. Pozor na ostré slunce, i to může působit vyblednutí barvy minerálu.

Autor článku: Svět minerálů