Zirkon – nejstarší minerál

Zirkon dostal svůj název podle perského slova „zargun“, což znamená „zlatě zbarvený“.

Zirkon je znám už pradávna. Ve svých dílech ho zmiňuje například řecký filosof Theofrastos (cca 372 - 287 př. n. l.). Staří úlomku objeveného v australských Jack Hills bylo určeno na 4,4 miliardy let, což z něj dělá nejstarší část naší planety.

Zirkon v přírodě poměrně běžný a vyskytuje se v mnoha barevných variantách. Mnohem vzácnější jsou velké (několik kilogramů těžké) krystaly. Ty lze nalézt například na Srí Lance, v Kanadě či v Rusku.

{{- '932015-Z-1' | gallery -}}

V období středověku tento zajímavý minerál považován za kámen moudrosti. Kromě toho mu byla mu připisována moc zahánět temné síly i noční můry.

Zirkon se používá se k léčbě alergií, plicních onemocnění, nechutenství. Vyrábí se z něj tzv. zirkonová voda, která má blahodárný vliv na játra. Jeho odrůda hyacint prý dokáže tišit bolesti.

Doejme, že zirkon je jeden z krystalů, jehož nošení nelze doporučit úplně všem lidem. Některým jedincům (třeba epileptikům) totiž může způsobovat závratě.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení