Vše, co jste kdy chtěli vědět o zkamenělinách (ale báli jste se zeptat) II.

Zkameněliny odnedávna jitří lidskou fantazii. Jak vznikají? Kde dají najít? Jak jsou staré? To a ještě mnohem víc se dozvíte z tohoto miniseriálu.

Jak jsme si řekli v závěru předchozího dílu, v 18. století se objevila další kuriózní hypotéza o původu zkamenělin – totiž že vznikly jednorázově, během celosvětové potopy popisované v biblické knize Genesis.

Problém spočíval v tom, že tento názor byl v rozporu s pozorovatelnými skutečnostmi. Například - v různých geologických vrstvách byly nalézány odlišné, pro ty které vrstvy charakteristické zkameněliny (dosud stále nikdo neobjevil fosilního králíka v prekambriu, což by krásně falsifikovalo velkou část evoluční teorie).

Velký přírodovědec a hluboce věřící člověk C. G Cuvier se tento problém pokusil vyřešit tzv. teorií katastrofismu, podle které byl život na Zemi opakovaně zničen více katastrofami, přičemž po každé z nich následovalo stvoření nových druhů. Ta však byla později vyvrácena.

Orthoceras placička mini

V 19. století se díky práci Charlese Darwina potvrdilo, že fosilní záznam je jakousi kronikou postupného vývoje organismů od jednodušších forem k formám složitějším. Jedním z Darwinových vrstevníků byl i francouzský inženýr J. Barrande, který se proslavil svým monumentálním dílem o zkamenělinách středních Čech (většinu života strávil v Praze).

Samostatnou zmínku si zaslouží také A. Frič a D. Štúr, kteří se významně zasloužili o rozmach československé paleontologie – tedy vědy, která zabývá historickým vývojem organismů v geologické minulosti Země (velmi zjednodušeně řečeno).

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení