Střípky z historie drahých kamenů

Věděli jste, že kouzlu drahých kamenů lidé propadli už v mezolitu? A slyšeli jste někdy o švartně? Přečtěte si následující článek...

Drahé kameny se používaly například k barvení (azurit), k výrobě kultických předmětů (obsidián), ale i ke kosmetickým účelům (ametyst). Archeologické nálezy ukazují, že na zvláště dobré úrovni byly opracovávány ve Střední Americe, Střední a východní Asii, Mezopotámii a Egyptě.

První ucelenější písemné zmínky o dané problematice nalézáme v dílech starých Řeků, Římanů a Byzantinců.

{{- '2712014-HD-1' | gallery -}}

Střední a severní Evropa byla v tomto směru hodně pozadu – pokusy o zpracování drahých kamenů, ke kterým docházelo v období před naším letopočtem, zpravidla nekončily příliš uspokojivými výsledky. Velké popularitě se těšil zejména baltický jantar. Kromě něj stojí za zmínku třeba i tzv. švartna (usazená druhohorní hornina), ze které Keltové dělali krásné náramky.

{{- '2712014-HD-2' | gallery -}}

V 15. a 16. století drahokamy začaly být spojovány s astrologickými znameními a hodně se hovořilo o jejich magických/léčivých účincích, v důsledku čehož se o ně zajímalo stále více lidí.

Za zlatý věk drahých kamenů v Evropě je ale považováno až 18. a 19. století, kdy byla objevena celá řada nových nalezišť. Kromě toho vznikla vědecká mineralogie.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení