Cavansit – zkamenělý květ

Cavansit bezpochyby patří k nejkrásnějším minerálům na světě. Navzdory tomu ho většina lidí nezná…

Cavansit obsahuje množství vanadu, který mu dodává jeho nezaměnitelnou tyrkysovou či blankytně modrou barvu. Tyto odstíny jsou v přírodě velmi vzácné a první nález cavansitu (ke kterému došlo v roce 1690) tak vyvolal hotovou senzaci. Zpočátku si ho ovšem mohli dovolit jen ti nejbohatší sběratelé.

Převážná většina cavansitů silně připomíná zkamenělý květ. Jde o důsledek tendence k vytváření agregátů krystalů, které zpravidla mají podobu kuličky. Za pozornost stojí také vzácná, tzv. motýlí forma:

{{- '2812015-C-1' | gallery -}}

Ty nejkrásnější cavansity na světě pocházejí z lomu Wagholi v Indii. Vyskytují se společně s různými zeolity (například heulanditem). Dlužno dodat, že kombinace těchto nerostů vypadá opravdu úchvatně:

{{- '2812015-C-2' | gallery -}}

Podle esoteriků má cavansit mimořádně pozitivní vliv na tělo, duši i ducha. Uklidňuje, upravuje krevní tlak, zlepšuje paměť, posiluje imunitní systém, pomáhá při psychických obtížích atd. Jedná se tedy o léčivý i ochranný kámen.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení