Když se řekne „drahý kámen"

Víte, jaké minerály/horniny jsou označovány jako drahé kameny? Že ne? Pak si přečtěte následující článek…

Názory na to, co považovat či naopak nepovažovat za „drahý kámen“ se dlouhou dobu vyvíjely. Hlavním kritériem zpravidla bývalo to, zda nás dotyčný nerost dostatečně zaujal – ať už svou barvou, odolností nebo třeba vzácností. Postupem času však do této kategorie začaly být zahrnovány i jiné kameny – například ty, které byly něčím záhadné. Vzhledu a vlastnostem už zkrátka nebyla přičítána taková důležitost, jako dřív.

Fluorit zelený troml

{{- '2912015-DKD-1' | gallery -}}

Odborníci proto minerály/horniny začali rozdělovat na drahokamy a polodrahokamy. Jenže hranice mezi oběma inkriminovanými skupinami byla už od počátku velmi neostrá, což zavdávalo příčinu k častým sporům.

Posléze se dospělo k tomu, že nejlepší bude zůstat u „drahých kamenů“. Ty byly definovány jako veškeré horniny, minerálů i organické substance, z nichž je možné vybrousit kámen pro šperkařské nebo sběratelské účely, potažmo je lze do šperků zasadit i v přírodním stavu (totéž platí pro tvorbu uměleckých děl atd.).

Křišťálová drůza

{{- '2912015-DKD-2' | gallery -}}

Nakonec vznikla specifická klasifikace, v rámci které jsou drahé kameny řazeny do různých tříd. Členění na drahokamy a polodrahokamy je však natolik zažité, že se stále můžete setkat i s ním.