Chiastolit – vílí kříž

Z chiastolitu (odrůdy andalusitu) se už od pradávna vyrábějí různé amulety. Víte proč?

Chiastolit nepatří zrovna k minerálům, které vás už na první pohled oslní svou barvou či leskem. Je zvláštní něčím úplně jiným – charakteristickým křížem v průřezu krystalu, podle kterého dostal svůj název (slovo „chiastos“ znamená v řečtině „kříž“).

Nikoho tak asi nepřekvapí, že chiastolitu je připisována velká moc. Údajně posiluje víru v dobro i sebedůvěru, zahání negativní myšlenky a dodává sílu magickým rituálům. V léčitelství se používá například ke snižování horečky či zastavování krvácení.

{{- '522014-CH-1' | gallery -}}

Existuje několik teorií, které se vznik chiastolitového kříže pokoušejí vysvětlit. Podle té nejrozšířenější, formulované v roce 1932 Cliffordem Frondelem, jde o důsledek hromadění nečistot (převážně grafitových) v rychle rostoucích rozích andalusitových krystalů.

Pravděpodobně nejkrásnější chiastolity pocházejí z Austrálie (Bimbowrie). V Evropě se tyto zajímavý kameny nacházejí například ve Španělsku (Santiago do Compostella), Německu (Fichtelgebirge) či Francii (Bretaň).

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení