Úvod do sbírání minerálů a zkamenělin v terénu

Chcete svou sbírku rozšiřovat i jinak, než jen nakupováním na burzách či v obchodech? Pak si určitě přečtěte následující článek…

Než se poprvé vydáte do terénu, potřebujete si opatřit několik věcí. V první řadě informace o nejlepších lokalitách ve zvolené oblasti – jejich přesné poloze, dostupnosti samozřejmě i o tom, jaké přesně kameny se na nich nacházejí. Na to jsou ideální různé knihy a geologické mapy.

Dále si kupte či vypůjčte kvalitní geologické kladívko, lopatku a několik dlát různých velikostí. K doporučenému vybavení patří také fotoaparát (pro pořízení snímku místa nálezu), lupa a zápisník s tužkou.

Křišťálová geoda malá

{{- '1122015-SVT-1' | gallery -}}

V zájmu své vlastní bezpečnosti byste měli sbírat pouze nad zemí – tedy na haldách, odkopávkách, v zářezech silnic, opuštěných lomech atd. Rozhodně za tímto účelem nelezte například do starých dolů a šachet!

Ideální je, pokud vás na vašich prvních výpravách doprovází někdo starší a zkušenější. Na Internetu se často objevují nabídky různých veřejně přístupných exkurzí, zaměřených právě na hledání minerálů.

Jantar lahvička

{{- '1122015-SVT-2' | gallery -}}

Veškeré kameny, které si donesete domů, je zapotřebí očistit, opláchnout (ideálně vlažnou vodou bez mýdla), nechat uschnout (ne na přímém slunci nebo radiátoru!) a samozřejmě určit. Potom je opatřete etiketou s názvem (uložte do krabičky s popiskem…).

Samozřejmě lze sbírat i „jen tak“, tedy bez fotografické a textové dokumentace. S přihlédnutím k tomu, že žijeme v době chytrých mobilních telefonů, tabletů atp. to ale považujeme za naprosto zbytečné.