Úvod do sbírání minerálů a zkamenělin v terénu

Chcete svou sbírku rozšiřovat i jinak, než jen nakupováním na burzách či v obchodech? Pak si určitě přečtěte následující článek…

Než se poprvé vydáte do terénu, potřebujete si opatřit několik věcí. V první řadě informace o nejlepších lokalitách ve zvolené oblasti – jejich přesné poloze, dostupnosti samozřejmě i o tom, jaké přesně kameny se na nich nacházejí. Na to jsou ideální různé knihy a geologické mapy.

Dále si kupte či vypůjčte kvalitní geologické kladívko, lopatku a několik dlát různých velikostí. K doporučenému vybavení patří také fotoaparát (pro pořízení snímku místa nálezu), lupa a zápisník s tužkou.

Křišťálová geoda malá

{{- '1122015-SVT-1' | gallery -}}

V zájmu své vlastní bezpečnosti byste měli sbírat pouze nad zemí – tedy na haldách, odkopávkách, v zářezech silnic, opuštěných lomech atd. Rozhodně za tímto účelem nelezte například do starých dolů a šachet!

Ideální je, pokud vás na vašich prvních výpravách doprovází někdo starší a zkušenější. Na Internetu se často objevují nabídky různých veřejně přístupných exkurzí, zaměřených právě na hledání minerálů.

Jantar lahvička

{{- '1122015-SVT-2' | gallery -}}

Veškeré kameny, které si donesete domů, je zapotřebí očistit, opláchnout (ideálně vlažnou vodou bez mýdla), nechat uschnout (ne na přímém slunci nebo radiátoru!) a samozřejmě určit. Potom je opatřete etiketou s názvem (uložte do krabičky s popiskem…).

Samozřejmě lze sbírat i „jen tak“, tedy bez fotografické a textové dokumentace. S přihlédnutím k tomu, že žijeme v době chytrých mobilních telefonů, tabletů atp. to ale považujeme za naprosto zbytečné.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení