Jak se vlastně brousí a leští minerály a drahokamy?Nejstarší metoda leštění kamenů probíhala otěrem jednoho minerálu o druhý, aby se vytvořil hladký povrch, který by mohl být posléze zdoben řezbou. Rozdílná tvrdost kamenů byla rozpoznaná již před několika tisíci lety, protože při tření dvou různě tvrdých kamenů o sebe se měkčí rozpadá na prach. Poměrně záhy bylo také zjištěno, že při otírání kamenů stejné tvrdosti o sebe na nich vznikají lesklé plošky, kterým říkáme fasety, což později, v 15. století vedlo až k broušení faset na diamantech. Předtím se tvrdé kameny ohlazovaly obrušováním hrubým materiálem a poté se leštily.

Fasetované šperky

Dnes se drahokamy rozřezávají na menší kameny a ty se opatřují pečlivě naplánovanými fasetami, aby byl u každého kamene zajištěn nejvyšší možný optický efekt a co nejvíce zvětšená plocha řezaného kamene. Mezi mnoha fasetami na kameni můžeme rozlišit tzv. tabulku, korunu, rundistu, růžici, kapkovitý či kruhový výbrus atd. Tvar a možnosti každého drahokamu nejprve důkladně studují zkušení brusiči. Když je rozhodnuto o konečné podobě výbrusu, kámen je diamantovou pilkou zhruba vyřezán do požadovaného tvaru a poté se brousí na kotouči posázeném diamanty do faset. Leštění se provádí ve třech nebo čtyřech stupních, používá se k němu různé brusné materiály, různé zrnitosti. Mezi nimi se pro konečné leštění používá např. šperkařská červeň, směs hematitu, plaveného diatomitu a pemzy.

náramek z minerálu faset

KOUPIT FASETOVANÉ ŠPERKY ZDE

Tromlované kameny, placičky, oválky a masážní tvar

Ohlazené a leštěné valounky různých minerálů se zpracovávají v rotačních bubnech, který se nazývá Tambler. Skládá se z bubnu poháněného motorem. Úlomky minerálů se vloží do bubnu, přidá se hrubé brusivo s vodou a nechá se otáčet. Potom se valounky vyperou, přidá se jemné brusivo, které valounky vyleští. Jak se buben otáčí, oblázky jsou ohlazovány a zaoblovány brusivem a otěrem o sebe. Získáme tak nádherné tvary do ruky v podobě oblíbených tromlů a nádherných placiček.
KOUPIT TROMLOVANÉ KAMENY ZDE

Související zboží:

Jak dlouho zabere zbroušení do krásných tvarů?

Množství času závisí na typu kamene, velikosti požadovaného tvaru, cíleného tvaru a typu stroje, který se na broušení používá. Doba se tedy může pohybovat od jednoho týdne do dvou měsíců. Většina rotačních broušení se provádí pomocí čtyřkolového procesu: hrubé broušení, střední broušení, jemné broušení a konečné leštění. Každý z těchto kroků trvá průměrně jeden týden. Můžeme tak postupně dosáhnout tvaru

kyvadlo z minerálu

KOUPIT ZAJÍMAVÉ TVARY Z KAMENŮ ZDE

Po vybroušení tvarů drahých kamenů nastává jejich oceňování, tzv. kalibrace. U drahokamů se udává především váha v karátech: karát je pětina gramu, například 140 karátů je 28 gramů (1 unce). jako minerály jsou drahokamy charakterizovány zejména tvrdostí, štěpností, hustotou, barvou, leskem, a indexem lomu, který závisí na úhlu, pod kterým se láme světelný paprsek při průchodu krystalem.

Autor článku: Svět Minerálů
Zdroj hlavního obrázku: Pixabay