Jak se vlastně brousí a leští minerály a drahokamy?Nejstarší metoda leštění kamenů probíhala otěrem jednoho minerálu o druhý, aby se vytvořil hladký povrch, který by mohl být posléze zdoben řezbou. Rozdílná tvrdost kamenů byla rozpoznaná již před několika tisíci lety, protože při tření dvou různě tvrdých kamenů o sebe se měkčí rozpadá na prach. Poměrně záhy bylo také zjištěno, že při otírání kamenů stejné tvrdosti o sebe na nich vznikají lesklé plošky, kterým říkáme fasety, což později, v 15. století vedlo až k broušení faset na diamantech. Předtím se tvrdé kameny ohlazovaly obrušováním hrubým materiálem a poté se leštily.

Fasetované šperky

Dnes se drahokamy rozřezávají na menší kameny a ty se opatřují pečlivě naplánovanými fasetami, aby byl u každého kamene zajištěn nejvyšší možný optický efekt a co nejvíce zvětšená plocha řezaného kamene. Mezi mnoha fasetami na kameni můžeme rozlišit tzv. tabulku, korunu, rundistu, růžici, kapkovitý či kruhový výbrus atd. Tvar a možnosti každého drahokamu nejprve důkladně studují zkušení brusiči. Když je rozhodnuto o konečné podobě výbrusu, kámen je diamantovou pilkou zhruba vyřezán do požadovaného tvaru a poté se brousí na kotouči posázeném diamanty do faset. Leštění se provádí ve třech nebo čtyřech stupních, používá se k němu různé brusné materiály, různé zrnitosti. Mezi nimi se pro konečné leštění používá např. šperkařská červeň, směs hematitu, plaveného diatomitu a pemzy.

náramek z minerálu faset

KOUPIT FASETOVANÉ ŠPERKY ZDE

Tromlované kameny, placičky, oválky a masážní tvar

Ohlazené a leštěné valounky různých minerálů se zpracovávají v rotačních bubnech, který se nazývá Tambler. Skládá se z bubnu poháněného motorem. Úlomky minerálů se vloží do bubnu, přidá se hrubé brusivo s vodou a nechá se otáčet. Potom se valounky vyperou, přidá se jemné brusivo, které valounky vyleští. Jak se buben otáčí, oblázky jsou ohlazovány a zaoblovány brusivem a otěrem o sebe. Získáme tak nádherné tvary do ruky v podobě oblíbených tromlů a nádherných placiček.
KOUPIT TROMLOVANÉ KAMENY ZDE

Související zboží:

Jak dlouho zabere zbroušení do krásných tvarů?

Množství času závisí na typu kamene, velikosti požadovaného tvaru, cíleného tvaru a typu stroje, který se na broušení používá. Doba se tedy může pohybovat od jednoho týdne do dvou měsíců. Většina rotačních broušení se provádí pomocí čtyřkolového procesu: hrubé broušení, střední broušení, jemné broušení a konečné leštění. Každý z těchto kroků trvá průměrně jeden týden. Můžeme tak postupně dosáhnout tvaru

kyvadlo z minerálu

KOUPIT ZAJÍMAVÉ TVARY Z KAMENŮ ZDE

Po vybroušení tvarů drahých kamenů nastává jejich oceňování, tzv. kalibrace. U drahokamů se udává především váha v karátech: karát je pětina gramu, například 140 karátů je 28 gramů (1 unce). jako minerály jsou drahokamy charakterizovány zejména tvrdostí, štěpností, hustotou, barvou, leskem, a indexem lomu, který závisí na úhlu, pod kterým se láme světelný paprsek při průchodu krystalem.

Autor článku: Svět Minerálů
Zdroj hlavního obrázku: Pixabay

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení