Přírodní krystaly a elementy

Co znamená, když se řekne, že nějaký kámen náleží k určitému elementu? Odpověď na tuto otázku naleznete v následujícím článku.

Různé krystaly jsou od nepaměti spojovány s jednotlivými přírodními elementy. V západní kultuře se tradičně jednalo o zemi, vzduch, oheň a vodu. K této čtveřici se později přidal i pátý element – tzv. akasha („éter“, „záře“). Ten představuje jakési „lepidlo“, které vše na tomto světě drží pohromadě.

Ametyst anděl malý

Některé nerosty lze pochopitelně asociovat s více elementy. Jedním z hlavních kritérií je přitom jejich barva. Například element vzduchu nejlépe vystihuje žlutá (slunce), bílá (mraky) a nebeská modř. Z toho lze snadno odvodit, jaké minerály k němu náleží – mj. jsou to ametysttyrkys, diamant a citrín.

Citrín je ovšem i jedním z kamenů elementu ohně, ametyst bývá spojován rovněž s elementem vody a diamant s elementem akasha.

Citrín přívěsek na kůži

Informace o elementech a jejích krystalech se vám budou hodit třeba v případě, kdy budete shánět uzemňovací kámen vhodný pro meditaci či kámen odpovídající vaší osobnosti, ve které vždy jeden element dominuje (každé astrologické znamení je buď země, vzduch, oheň nebo voda). Využívají je taktéž jedinci zabývající se přírodní magií apod.