Topaz – kámen nejen krásy a moudrosti

Topaz je zajímavý především tím, že na rozdíl od většiny drahých kamenů se vyskytuje v relativně velkých kusech.

Topaz byl poprvé nalezen na ostrově Topasos v Rudém moři (odtud jeho název). Jeho krystaly mohou být dlouhé více než jeden metr a těžké mnoho set kilogramů (V Brazílii v roce 1986 objevili topaz vážící přes pět tun).

Tento pozoruhodný minerál se vyskytuje v mnoha různých barevných variantách. Za pozornost stojí především vzácné růžové topazy, které se těží hlavně v Brazílii a Pákistánu. Samostatnou zmínku si zaslouží i nádherný tzv. zlatý topaz.

{{- '232015-T-1' | gallery -}}

Topazu byly vždy přisuzovány magické schopnosti. Námořníci věřili, že dokáže utišit rozbouřený oceán. Ženám prý dával větší krásu a plodnost, zatímco mužům moudrost a šlechetnost.

V léčitelství se topaz používá proti nechutenství a nespavosti. Posiluje organismus a blahodárně působí na kardiovaskulární a centrální nervový systém. Často ho nosí i hypertonici či lidé, kteří trpí různými jaterními chorobami. Elixír z topazu prý pomáhá napravovat zakalený zrak.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení