Chryzoberyl - přírodní antidepresivum

Chryzoberyl někteří stále považují za odrůdu berylu. Realita je však poněkud jiná…

Chryzoberyl je třetí nejtvrdší drahý kámen. Z chemického hlediska se jedná o oxid berylnato-hlinit (beryl je oproti tomu křemičitan).

Tento pozoruhodný minerál se od nepaměti vsazoval do různých šperků a klenotů. Samostatnou zmínku si zaslouží jeho odrůda cymofán –  nejvýše ceněný kámen s efektem kočičího oka. O cymofány je obrovský zájem a není výjimkou, že se prodávají za stejné částky jako modré safíry.

{{- '2322015-CH-1' | gallery -}}

Chyzoberyl je díky svým uklidňujícím schopnostem pokládán za skvělého pomocníka v boji proti depresím. Přináší štěstí a má pozitivní vliv na srdeční čakru. Žluté variety se používají k tišení žaludečních křečí

Nejkrásnější chryzoberyly (cymofány) se vyskytují na Srí Lance, konkrétně v oblasti Ratnapury. K významným producentům patří i Brazílii, kde byl v roce 1828 objeven krystal o váze 8 kg. U nás byl první chryzoberyl nalezen roku 1819 – a to na návrší zvaném Rasovna v Maršíkově (okres Šumperk).

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení