Vše, co jste kdy chtěli vědět o zkamenělinách (ale báli jste se zeptat) I.

Zkameněliny odnedávna jitří lidskou fantazii. Jak vznikají? Kde dají najít? Jak jsou staré? To a ještě mnohem víc se dozvíte z tohoto seriálu.

Zkameněliny sbírali už pravěcí lidé, kteří jim podle všeho připisovali velkou magickou moc a nosili je jako talismany.

Při studiu historie se můžete setkat s mnoha zajímavými hypotézami o jejich původu. Například Egypťané se domnívali, že organogenní vápence, ze kterých byly vybudované světoznámé pyramidy, obsahují zkamenělou čočku, kterou konzumovali otroci pracující na stavbě těchto kolosů. Ve skutečnosti ovšem jde o drobné schránky numulitů (mořských prvoků).

Někteří řečtí filosofové sice správně usoudili, že zkameněliny jsou zbytky dávno vyhynulých živočichů, jenže tyto myšlenky se později setkaly s velkým – pochopitelně nábožensky motivovaným - odporem.

Trilobit

Ve středověku tak byly rozšířené spíš názory, že zkameněliny vznikly díky činnosti hvězd a „tvořivé síly“ z vodního kalu a bahna. Ty se udržely až do 17. století, kdy je vyvrátil kanadský žertík několika žáků profesora J. B. A. Beringer. Dotyční studenti vyrobili cca 200 „zkamenělin“ z měkkého vápence, zakopali je a následně nechali Beringera, aby je shromáždil, prozkoumal a napsal o nich knihu Litographiae wirceburgensis.

Jelikož vše prasklo až po jejím vydání, Beringer měl z ostudy kabát. Nicméně všechno zlé je k něčemu dobré – v tomto konkrétním případě k tomu, že zcestné úvahy o tvořivé síle byly definitivně opuštěny. Bohužel jen proto, aby je v 18. století nahradila další kuriózní hypotéza…

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení