Millerit – zlaté vlasy

Tento neobyčejný minerál by neměl chybět v žádné pořádné sbírce. Prohlédněte si jeho fotografie a pochopíte proč.

Millerit je zajímavý především tím, že vytváří tence jehlicovité až vláskovité krystaly, které dosahují i několikacentimetrové délky. Pokud srostou, vznikne nádherný zlatý „vějíř“.

{{- '1722015-M-1' | gallery -}}

Koncem 18. století tento kámen zkoumal geolog A. G. Werner. Ten dospěl k závěru, že jde o formu pyritu. Významný švédský chemik J. J. Berzelius však v roce 1820 dokázal, že ve skutečnosti se jedná o sirník niklu. Ještě později se milleritem zabýval W. H. Miller (odtud jeho název).

Millerit je velmi vzácný. Možná i z tohoto důvodu není opředen téměř žádnými pověrami - nakolik je nám známo, nejsou mu připisovány léčebné ani magické účinky. Mezi sběrateli se nicméně těší obrovské oblibě.

{{- '1722015-M-2' | gallery -}}

U nás se millerit nacházel především na Kladensku (v pelosideritech), v Jáchymově a v Příbrami. Ze zahraničních nalezišť rozhodně stojí za zmínku Freiberg a Johanngeorgenstadt (Sasko). Na pěkné millerity můžete narazit také v Kanadě či některých státech USA (Pensylvánie, Missouri…).

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení