Tajemný malachit

Malachit, dříve známý jako „skalní zeleň“, je jedním z nejzajímavějších minerálů.

Malachit není fascinující jen svou zelenou barvou, ale i nádhernými různotvarými kresbami. Už odedávna byl nalézán v dolech na měděné rudy a rychle si získal velkou oblibu sběratelů.

{{- '3012015-M-1' | gallery -}}

Tento úchvatný minerál se zpravidla vyskytuje ve formě povlaků - krystaly tvoří jen velmi vzácně. Z chemického hlediska se jedná o uhličitan mědi s OH skupinou. Jeho nejbližším „příbuzným“ je azurit.

Přestože malachit je hodně měkký, používá se i jako šperkový kámen. Kromě toho se z něj vyrábí různé umělecké předměty – vázy, misky, sošky atd. Ruská carská rodina si jim prý nechala obložit celou jednu místnost (tzv. Malachitový sál).

Malachitu je tradičně připisována moc chránit děti před škodlivou magií. Těhotné ženy si ho občas berou jako talisman k porodu. Podporuje růst a v antickém světě se s jeho pomocí léčily oční choroby.

{{- '3012015-M-2' | gallery -}}

Stojí za zmínku, že malachit lze nalézt i na několika místech v České republice. Známé jsou především lokality v Podkrkonoší (Horní Kalná, Jilemice) a na Českobrodsku (Chrást, Peklov).