Fluorit – rudní květ

Dnes si představíme další zajímavý minerál, který je v našich končinách znám i pod jménem kazivec.

Fluorit těžili a zpracovávali už staří Římané. Ti z něj mj. vyráběli úchvatné nádoby – takzvané „murrhinské vázy“.

Jedním z hlavních důvodů velké popularity fluoritu je skutečnost, že tento krásný kámen se vyskytuje v mnoha barevných odstínech. Temně fialová verze připomíná ametyst. Samostatnou zmínku si zaslouží také vzácné čiré či růžové fluority.

{{- '1622015-F-1' | gallery -}}

Fluorit se však nepoužíval jen k dekorativním účelům, tvorbě šperků atd. Dlouhou dobu sloužil jako přísada k usnadnění tavení rud. V roce 1670 se přišlo na to, že pokud ho rozdrtíte na prášek a ten smícháte s kyselinou sírovou, získáte směs schopnou leptat sklo. Jeho chemické složení však bylo analyzováno až o cca sto let později - a to K. W. Scheelem, který zjistil, že jde o krychlově krystalující fluorid vápenatý. Dnes se z něj brousí třeba i speciální čočky a hranoly pro optický průmysl.

{{- '1622015-F-2' | gallery -}}

Fluorit se vyskytuje na rudních žilách (odtud jeho přezdívka), společně s baritem ale vytváří i samostatné žíly. V České republice ho lze nalézt například u Teplic nebo Harrachova.

Fluoritu je připisována schopnost blokovat geopatogenní zóny a chránit svého nositele před psychickou manipulací, negativními energiemi atd. Pomáhá při učení i léčbě celé řady zdravotních potíží.